سلام مهمان گرامی؛
برای مشاهده انجمن با امکانات کامل می بايست
از طريق این لینک عضو شوید.

کاربران برچسب زده شده

نمایش نتایج: از 1 به 4 از 4

موضوع: معماری مدرن

 1. Top | #1

  عنوان کاربر
  کاربر افتخاری
  تاریخ عضویت
  Sep 2012
  شماره عضویت
  104
  نوشته ها
  1,032
  تشکر
  57
  تشکر شده 164 بار در 119 ارسال

  معماری مدرن

  معماری مدرن؛سبک بین الملل؛معماری میس وندروهه ولوکوربوزیه:
  معماری مدرن متعالی و یا به عبارتی اوج معماریمدرن در بین دو جنگ جهانی اول و دوم یعنی عمدتا در دهه های 20 و 30 میلادی درآمریکا و اروپا مطرح شد.در دوره ی معماری مدرن اولیه کماکان سبک های تاریخ گراییمثل نئوکلاسیک،رمانتیک و بالاخص التقاطی به عهنوان سبک های مهم و رایج در غرب حائزاهمیت بودند.همچنان که در بحث های قبل هم مطرح شد مکتب شیکاگو بعد از یک دورهنسبته کوتاه بیست ساله در مقابل سبک های تاریخ گرایی نتوانست دوام بیاورد،نهضت هنرنو نیز در اروپا بلارقیب نبود و بسیاری از ساختمان های مدرن به سبکم های مدرنتاریخی در اروپا همچنان احداث میشد.
  ولی با پایان جنگ جهانن اول و نیاز شدید بهترمیم خرابی های جنگ و تولید انبوه ساختمان گرایش به سمت معماری مدرن افزایشیافت.لذا استفاده از تکنولوژی روز مصالح مدرن،پیش ساختگی،عملکرد گرایی و دوری ازسبک های پرزرق و برق تاریخی مورد توجه قرار گرفت.در این دوره معماری مدرن به عنوانتنها سبک مهم و آوانگارد در غرب مطرح شد و دامنه نفوذ آن به صورت یک سبک جهانی درجهان گسترش یافت.
  یکی از موضوعات کلیدی و مهم در دوره ی مدرنمتعالی مساله صنعت،تولیدات صنعتی و تکنولوژی بود.تمامی معماران صاحب نام این دورهبه نوعی با مساله تکنولوژی درگیر بودند.عده ای مانند والترگروپیوس،وندروهه،لوکو ربوزیه سعی در قطع کردن وابستگی های معماری مدرن با گذشته وتاریخ گرایی داشتند و خواهان جایگزینی تکنولوژی و عملکرد به عنوان منبع الهاممعماری شدند.گروهی دیگر مثل رایت ،آلوار آلتو،هوگو هرینج خواهان استفاده ازامکانات مدرن برای رسیدن به معماری همگون با طبیعت بودند.
  سبک بین الملل:
  مدرسه باهاوس را میتوان اولین ساختمان سبک بینالملل نامید.سطوح خارجی این ساختمان مکعب شکل و با دیوار های شیشه ای پوشیده شدهاست و دیوارهای غیر باربر نماد اصلی ساختمان است.در این ساختمان همچون سایرساختمان های گروپیوس از هیچ گونه تزئیناتی استفتده نشده است.بلکه عملکرد بنازیبایی آن بود،مثل فرم هواپیما که زیبایی آن عملکرد بلند شدن از سطح زمین است.
  بر اساس نظریه فکری این سبک ساختمان باید فاقدهرگونه خصوصیات منطقه ای،شهری،محله ای و آب و هوایی باشد.همانگونه که تولیداتصنعتی مثل اتومبیل،هواپیما،یخچال،راد یو و دیگر تولیدات فاقد خصوصیات منطقه ایهستند.همان رادیویی که در پایتخت های اروپایی مورد استفاده قرار میگیرد میتواند درروستاهای آفریقایی نیز مورد استفاده باشد.

 2. Top | #2

  عنوان کاربر
  کاربر افتخاری
  تاریخ عضویت
  Sep 2012
  شماره عضویت
  104
  نوشته ها
  1,032
  تشکر
  57
  تشکر شده 164 بار در 119 ارسال
  خصوصیات عمومی ساختمانهادرسبک بین الملل:
  حجمهای شناور مستطیل شکل ساده که از طریق بازشوهای موجدار برشیافته یا قالب بندی شده یا با تأکید کردن بر سطوح شناور و فضاهای متداخل تعین کرد.
  تصور بی وزنی یکی از ویژگیهای اصلی سبک بین الملل تلقی می شدحجمهای شناور و نگاره های بی وزنی در سبک بین المللی به لایه بندی افقی فضا مربوطمی شد. مهمترین معماران این سبك لوكوربوزیه ، والتر گروپیوس ، میس وندروه بودند . البته طراحی هایی برای مجمع عمومی سازمان ملل در ژنو هم ازلوكوربوزیه و هانس مایر به جای مانده است.
  معماران این سبک و بناهای طراحی شده در این سبکتوسط ایشان:
  1) لوكوربوزیه : بنای كوك ، سالن ویلای اشتاین در گارشه ، ویلایساوا
  2) والتر گروپیوس : باهاس در دساو
  3) آلدو روسی : سالن باشگاه کارگران گلسف در مسکو
  4) هانس شارون : خانه ای در شهرک ویزن هاف دراشتوتگارت
  5) ژوهانس برینکمان : لیندر فن درفلوگت، مارت استام، کارخانه فن نلنزدیک روتردام
  6) اریک مندلسون : فروشگاه شوکن درچمنیتز
  7) هاوو ولسکازه :آسمانخراش پی.اس.اف.اس در فیلادلفیا
  8) ریچارد باک مینستر فولر : خانه دیماکسیون
  9) میس وندروه : غرفه بارسلون (پاویون بارسلونا)
  ساده سازیهای سبک بین الملل ، توانایی آمیختن تصویر پردازیهایگرایشهای معاصر را ، باید
  یادبود ماندگارترین ارزشهای معماری داشت.
  Meis van do rehe میس وندروهه:
  میسوندروهه (1886-1969).زادگاه آلمان.تابعیت ثانوی آمریکا.

 3. Top | #3

  عنوان کاربر
  کاربر افتخاری
  تاریخ عضویت
  Sep 2012
  شماره عضویت
  104
  نوشته ها
  1,032
  تشکر
  57
  تشکر شده 164 بار در 119 ارسال
  میس در 19 سالگی قدم به برلین گذاشت.فرزند پدریسنگ کار بود و در آخن به مدرسه کلیسای جامع رفت که در سال 1899 بدون دریافت مدرکتحصیلی آن را ترک کرد و بعد از گذراندن هنرستان فنی و حرفه ای محلی بهکارآموزی در ساخت وعمران زمین پرداخت.
  میس بیش از بیست سال نداشت که در سال 1906نخستین سفارش مستقل خود را دریافت کرد.این سفارش ساخت خانه ای برای پروفسور فلسفهآلویس ریل و همسرش در حومه پوتسدام شهرک نوی بابلس برگ بود.از مهمترین طراحی هایوی گالری هنری هلن کرومر است و از بهترین کارهای وی کوی وایسنهوف در اشتوتکارتآلمان است.این مجموعه از 23 واحد مسکونی تشکیل شده است که شامل بلوک های یک تا 24واحدی اند که خود وندروهه طراحی یکی از بلوک ها را در اختیار گرفت.میس وندروهه رابه همراه لوکوربوزیه،رایت و گروپیوس جزو 4 معمار بزرگ قرن 20 میدانند.
  از دیگر رئیسان مهم مدرسه باهاوس میس مندروههبود که کارهای اولیه وی تحت تاثیر کارل فردریک شینکل معمار نئوکلاسیک آلمانی بودولی میس به تدریج و خصوصا بعد از جنگ جهانی اول به سمت معماری مدرن گرایش یافت وتا آخر عمر به اصول نظری و کالبدی معماری مدرن وفادار ماند.
  ساختمان های او را میتوان باعث ایجاد سبک بینالملل در معماری دانست و تنها معمار مدرنی بود که تا پایان عمر ساختمان های مکعبشکل ساخته شده از فولاد و شیشه را بهزیبایی مطرح کرده است.
  بدون شک میس وندروهه را میتوان استاد ممتاز بهکارگیری مصالح مدرن مثل شیشه و فولاد دانست.احجام مکعب شکل و ساده او عمدتا باشیشه و فولاد پوشش میشدند.ساختمان های وی بدور از استفاده از هرگونه تزئیناتی بهزیباترین شکل ممکن مصالح مدرن و معماری مدرن را به نمایش میگذاشتند.وی در سال 1921ماکت یک آسمان خراش را سخت که دیوارهای خارجی آن فقط با شیشه پوشش شده بودند.کاریکه شاید در آن زمان امکان اجرای آن مشکل بود ولی اکنون شاهدیم که اکثر ساختمان هایبلندمرتبه در سراسر جهان عمدتا و گاهی منحصرا باشیشه پوشش میشوند.
  پاویونآلمان در نمایشگاه بارسلون بتحر وی را در زمینه نوآوری در معماری نشان داد.طراحیاستادانه فضا،پلان آزاد،استفاده از مصالح در نهایت زیبایی و کیفیت اجرا و تزئیناتبسیار دقیق و ماهرانه در این پاویون به نمایش گذاشته شده است.میس نیز همچونگروپیوس مجبور به ترک آلمان و مهاجرت به آمریکا شد.وی در آمریکا رئیس دانشکدهمعماری دانشگاه فنی ایلی نویز شد و یک سایت جدید برای این دانشگاه در سال 1939طراحی کرد.او مکعب های زیبای خود را در سراسر سایت برای عملکردهای مختلف با شیشه وفولاد اجرا کرد.وی نظر خود را در برلین در مورد صنعت در سال 1924 چنین بیانمیکند:"اگر ما موفق شویم صنعت را جلو ببریم تمام مسائلاقتصادی،اجتماعی،تکنو لوژیک و هنری حل خواهد شد."این گفته ی میس از طرفمعماران پست مدرن در دهه های 60 و 70 شدیدامورد انتقاد قرارگرفت.ساختمان های وی ازدهه سی میلادی تا کنون در غرب و سراسر جهان به صورت الگویی برای ساختمان های بلندمرتبه اداری،دولتی و تجاری درآمده است.یکی از دلایل آن برگزاری نمایشگاهی است کهدر سال 1932 در موزه هنرهای معاصر نیویورک برگزار شد.این نمایشگاه به کوشش فیلیپ

 4. Top | #4

  عنوان کاربر
  کاربر افتخاری
  تاریخ عضویت
  Sep 2012
  شماره عضویت
  104
  نوشته ها
  1,032
  تشکر
  57
  تشکر شده 164 بار در 119 ارسال
  جانسون و هنری راسل هیچکاک برپا شد وآنها ناماین نمایشگاه را نمایشگاه سبک بین المللی گذاردند.در این نمایشگاه طرح های معماراننامدار مدرن و به خصوص میس وندروهه عرضه شد و عنوان سبک بین الملل به صورت یکی ازمشخصه های معماری مدرن مطرح شد. میس وندرهه در طرح های خود به ندرت از خطوط منحنییا مورب استفاده میکرد.سادگی و خطوط مستقیم از مشخصه های کار این معمار است.

  Less is moreاین گفته معروف میس مندروهه که "کمتر بیشتراست"

  -ینی ساختمان-باید فاقد هرگونه تزئینات و اجزای اضافی باشد-مشخصه سبک وندروهه در نهایت سبک بین الملل شد.

  میس وندروهه:کمتر بیشتر است

  مکعب های شیشه ای و فولادی

  عدم استفاده از خطهای مورب

  شیشه،فولاد،سنگ پلاک،خطعمودی،افقی وزاویه های 90 درجه

  آثار میس وندروهه: خانه ولف،گوین

  خانه ی ریل

  کرون هال شیکاگو

  ساختمان سیگرام نیویورک(همکاری فیلیپ جانسون)

  پاویون بارسلون
  ویرایش توسط Mr.AHMAD : 10-22-2012 در ساعت 20:43

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

=، size، فکری، فرم، قرار، قطع، لذا، مقابل، منبع، منطقه، مهم، مورد، موضوعات، میلادی، میگیرد، میتوان، میتواند، مکتب، مانند، متعالی، مدرن، مدرسه، مساله، مصالح، مطرح، معماری، معماری مدرن، معماری مدرن متعالی، نفوذ، نوعی، نیاز، نیز، نام، نامید، نبود، نشده، نظریه، همچنان، همچون، همگون، هوایی، هیچ، های، وابستگی، یکی، یا، یعنی، کلیدی، که، کوتاه، کردن، گذشته، گرفت، گروهی، گرایش، گسترش، پوشیده، پایان، پایتخت، آن، آب، انبوه، اول، اولین، اولیه، اوج، این، احداث، اروپایی، از، ازسبک، اساس، است.در، استفاده، اصلی، بلند، بلکه، به، بودند، بین، بیست، بالاخص، باهاوس، باید، باربر، باشد، بحث، برق، برای، بسیاری، بعد، تمامی، تولید، توجه، تکنولوژی، تاریخ، جنگ، جهانی، خارجی، خصوصیات، دهه، دو، دوم، دوام، دوره، دوری، دیوار، دیوارهای، دیگر، داشتند، روز، رایج، رسیدن، زمین، سمت، ساله، ساختمان، سطوح، سطح، سعی، شیکاگو، شیشه، شکل، شد، شدند، شدهاست، شدید، صنعتی، صورت، صاحب، طبیعت، عبارتی، عده، غیر، غرب

نمایش برچسب‌ها

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
© تمامی حقوق برای کنداب پارس محفوظ بوده و هرگونه کپی برداري از محتوای انجمن پيگرد قانونی دارد